Obchodná akadémia, F. Madvu 2, Prievidza

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Obchodná akadémia, F. Madvu 2, Prievidza

Imatrikulácie 2019

Pred mnohými rokmi českolovenský komunistický režim porušoval práva skupín aj jednotlivcov. Bránil podnikaniu, cestovaniu, publikovaniu, združovaniu sa, náboženstvu... Sovietsky zväz so svojimi satelitmi koncom osemdesiatych rokov už nestačil zápasiť so zvyškom sveta. Ekonomicky, ekologicky, vojensky aj technologicky prudko upadal.  Zmeny v spravovaní týchto krajín prišli v Poľsku, v Maďarsku, východnom Nemecku (9. novembra padol Berlínsky múr) a s Nežnou revolúciou po 17. novembri 1989 aj v Československu.

V súčasnosti 17. november oslavujeme ako Medzinárodný deň študentstva aj ako Deň boja za slobodu a demokraciu. Po celom Slovensku sa konajú rôzne príležitotostné podujatia, jedným z nich je aj školská slávnosť Obchodnej akadémie, F. Madvu 2, Prievidza v stredu 13. novembra 2019 v Kultúrnom dome v Bojniciach od 9.30. Naši tretiaci pod vedením svojich triednych učiteliek pripravili kultúrny program, v ktorom sa slobodne odprezentujú, imatrikulujú prvákov a potešia nás svojimi kúskami.

 

Olympionika Miloša Mečířa pripomína pamätná tabuľa na OA v Prievidzi

 

  
Článok Tlačovej agentúry SR

 

 

Firma Glory zaregistrovaná

Dňa 05. 11. 2019 sa konalo ustanovujúce valné zhromaždenie JA firmy Glory v školskej klubovni. Akcionármi boli schválene orgány firmy, podnikateľský plán, stanovy, predstavenstvo a dozorná rada firmy. Konaním ustanovujúceho valného zhromaždenia sa splnila podmienka pre zápis do simulovaného obchodného registra vedeného do Junior Achievement Slovensko v Bratislave. Dňa 08. 11. 2019 sme získali zakladateľskú listinu. https://www.firma.jaslovensko.sk/register/ 

 

Kultúrna udalosť

Iba deň  po premiére, v pondelok 11.11.2019 dopoludnia sa naša škola zúčastní na najnovšej inscenácii  prievidzského divadla „A“ a divadla SHANTI Lakomec (originálny názov po franc.: L'Avare ou l'École du mensonge).. Podnetom pre  napísanie tejto komédie od francúzskeho spisovateľa Moliéra bola Plautova Komédia o hrnci. Dej sa odohráva v 17. storočí v Paríži, kde žije starý vdovec Harpagon so synom Cléantom a dcérou Elizou. Po meste kolujú chýry, že je najväčší lakomec v  širokom okolí... V tomto predstavení uvidíme hrať aj jedného nášho nepedagogického zamestnanca a dcéru našej pani učiteľky. Navštíviť toto predstavenie a nechať sa uniesť umeleckými výkonmi prievidzských hercov bude určite nevšedným zážitkom, kultúrnou udalosťou.

 

Osadenie pamätnej tabule víťazovi olympijských hier Miloslavovi Mečířovi

Možno ste ani netušili, že na základnú školu v Prievidzi chodil do budovy, kde teraz sídli naša škola, aj slávny tenista Miloslav Mečíř, rodák z Bojníc. Hral za Baník Prievidza pod vedením svojho otca, ako dvanásťročný prestúpil do Slovana Bratislava. Zlatý medailista v dvojhre a bronzový vo štvorhre z olympijských hier 1988 v Soule získal na okruhu ATP desať titulov v singli a deväť v debli. Dvakrát si zahral grandslamové finále - v roku 1986 na US Open a v roku 1989 na Australian Open. Bol dlhoročným kapitánom slovenskej daviscupovej reprezentácie, je držiteľom mnohých športových a štátnych ocenení. Pre svoje športové úspechy a osobnostné kvality môže byť výborným vzorom a zdrojom inšpirácie pre mnohých mladých ľudí.

Iniciatívou regionálnych olympijských klubov dal vyrobiť Slovenský  olympijský a športový výbor (SOŠV) v tomto roku v Mincovni Kremnica, š.p. Miloslavovi Mečířovi, ako aj všetkým 86 slovenským olympijským medailistom, nerezovú pamätnú tabuľu s rozmerom 40x30 cm.  Miestom osadenia tejto památnej tabule bude budova bývalej Základnej školy, Obrancov mieru v Prievidzi, kde od roku 1989 sídli súčasná Obchodná akadémia, F. Madvu 2, Prievidza.

Slávnosť odhalenia pamätnej tabule na počesť viťazného olympionika Miloslava Mečířa sa bude konať vo vestibule Obchodnej akadémie v Prievidzi za účasti predstaviteľov Olympijského klubu Prievidza a mesta Prievidza v utorok 12. novembra 2019 o 10.00. Pán predseda TSk J. Baška sa ospravedlnil, ďakuje za pozvanie a zaželal nám úspešný priebeh podujatia.

 

Informatická súťaž iBobor – informácia pre účastníkov

Prihlásení žiaci kategórie Seniori (3. a 4. ročník) súťažia 12. 11. 2019 (utorok) v učebni N13 a N15 počas 3. vyuč. hodiny od 9.30. Juniori (1. a 2. ročník) súťažia 14. 11. 2019 (štvrtok) v učebni N13 od 9.45 počas 4. a 5. hodiny.

Prineste si so sebou pero a papier. Na stránke www.ibobor.sk si môžete prečítať podrobné informácie o súťaži a vyskúšať vyriešiť úlohy z minulých ročníkov. Všetkým účastníkom prajeme veľa úspechov.

 

Medzinárodný deň účtovníctva 2019

V nedeľu 10. novembra oslavujeme Medzinárodný deň účtovníctva. 10. novembra pred mnohými rokmi bola publikovaná prvá kniha o podvojnom účtovníctve. Dnes účtovníctvo a auditorstvo napríklad v USA zamestnáva viac ako 1,5 milióna ľudí. Účtovníctvo je súčasťou svetovej kultúry, je ekonomicky veľmi dôležitou a perspektívnou ľudskou činnosťou. Viac v článku Ing. D. Karakovej
 

Exkurzia v archíve v Bojniciach

Študenti I. A sa 28. októbra 2019 zúčastnili v rámci predmetu Odborná prax exkurzie v Štátnom archíve, pracovisko archív Bojnice. Po milom privítaní sme sa spolu s našimi vyučujúcimi usadili v miestnosti plnej starých kníh a plagátov.  Odborná pracovníčka archívu pani Michalovičová nám odprezentovala informácie o archíve a archivácii dokumentov, o práci v archíve, a o práci sekretárky a asistentky. Veľmi vhodnou formou nám podala informácie o registratúre, kde často ťažké odborné pojmy sa nám snažila priblížiť príkladmi a jednoduchou formou. Po prednáške nás pracovníčky archívu zobrali do bádateľní, kde sa nachádzalo veľké množstvo spisov a dokumentov, o ktorých sme sa dozvedeli zaujímavé informácie. Bol to pekný zážitok, ktorý by sme si v budúcnosti radi zopakovali.

Jakub Sýkora a Adam Tutko I. A

 

Majsterka sveta z našej školy

Spartan Race predstavuje inovatívne prekážkové preteky v celosvetovom meradle. Ročne sa koná viac ako 130 pretekov po celom svete – tri základné závodné trate s rastúcou dĺžkou trate, stúpajúcim počtom prekážok a vzrastajúcou náročnosťou. Spartan Sprint (5 K / 20+ prekážok), Spartan Super (10 K / 25+ prekážok) a Spartan Beast (21 K / 30+ prekážok). Trate sú pretkané prekážkami: bahno, ostnatý drôt, steny, laná a oheň. Prijmi túto výzvu, dokonči všetky tri typy pretekov a staň sa členom kmeňa TRIFECTA. Skupina trénujúca Spartan race v Prievidzi a viacerí naši žiaci a bývalí žiaci pretekajú a sú veľmi úspešní aj v tomto náročnom športe.

V novembri 2019 na Majstrovstvách sveta Spartan Sparta Beast Trifecta v Grécku vo svojej vekovej kategórii (25 – 29) zvíťazila Simona Hudoková, absolventka našej školy. Medzi 90 ženami skončila druhá, z 530 účastníkov na 106. mieste. Blahoželáme a pozdravujeme Ťa, majsterka sveta, Simona Hudoková, môžeš byť vzorom a príkladom pre všetkých našich žiakov, vieš na seba byť náročná, sparťansky trénuješ a dosahuješ výborné výsledky.

 

tuliPÁN

Projekt ekonomických prednášok a besied Obchodnej akadémie v Prievidzi - smevškole – pokračoval 24.10. stretnutím s úspešným slovenským podnikateľom Martinom Guttmanom.
Martin Guttman pracoval 6 rokov v bankovom sektore. V roku 2006 na dovolenke v Thajsku si v miestnom bare sadol do niečoho veľmi príjemného a mäkkého. Predmet ho zaujal natoľko, že sa do toho baru vrátil aj ďalšie dni a túžil si doňho znova a znova sadnúť. Po krátkom prieskume zistil, že na Slovensku nič podobné nie je. Po dovolenke teda prišiel s odhodlaním rozbehnúť nový projekt. Dal výpoveď v dobre platenej práci a začal v garáži so svojím otcom vyrábať prvé slovenské sedacie vaky. Začiatky boli ťažké, keďže robil všetko od skladníka až po marketéra. Prvýkrát ukázal verejnosti tuli vaky na festivale Pohoda, kde dostal pozitívnu spätnú väzbu. To mu dodalo odhodlanie v práci pokračovať. Postupne sa začala zlepšovať kvalita tuli vakov, stránka firmy, marketing a z tuli sa stal tzv. lovebrand. V súčasnosti má firma Tuli 15 zamestancov, výrobnú halu v Moste pri Bratislave a Tuli showroom v Shopping palace Zlaté Piesky. Dnes už akékoľvek sedacie vaky jednoducho nazývame tuli vaky, na čo je firma patrične hrdá. Veľmi zaujímavý a úspešný projekt je „tuli cinema“ v rezorte v Šamoríne. Je to v podstate plnohodnotné kino, ktoré má namiesto klasických kresiel tuli vaky. Svoje miesto si tuli vaky našli aj na Štrbskom plese, v hoteloch či oddychových zónach rôznych firiem. A prečo sú vlastne tuli vaky také obľúbené? Sú dobré na chrbticu, ľahko sa čistia, majú krásny dizajn a hlavne sú úžasne pohodlné a mäkučké. V rokoch 2017-2018 však firme začali klesať zisky. Bolo to spôsobené tým, že ľudia poznali tuli = tuli vaky a nič iné. Firma nevedela zákazníkov ničím iným osloviť. Bolo to až také zlé, že firma takmer skrachovala. V tom období začala firma vyvíjať rôzne iné produkty ako napríklad skladaciu posteľ, gauče, hojdačky pre deti, kancelárske sety a iné zaujímavé koncepty.
A ešte niečo z ankety reakcií účastníkov besedy: Páčilo sa mi. Prednáška bola super. Zaujímavé, motivačné. Riadne dobrééé, asi si kúpim tuli vak. Normálny pokorný mladý človek, ktorý dostal super nápad a išiel si za ním. Konečne niekto, kto o sebe netvrdil, že všetko robí správne a že sa mu vždy darí. Naša škola by s ním mala uzavrieť spoluprácu a mohla by nakúpiť od neho pár tuli vakov...  Pre mňa pán Martin je tuliPÁN (tak ho tuším nazývajú sociálne médiá a ja súhlasím) naozaj GuttMAN. Držím jemu a celej firme palce. Tulipalce?
Tomáš Šmidák 3.B Obchodná akadémia

 

      

 

Niekoľko záverov z celoslovenskej konferencie IT akadémií v októbri 2019

Naša škola okrem toho, že je školou podporujúcou moderné a inovatívne vzdelávanie akademických a profesijných predmetov, odborných ekonomických a informatických oblastí, je Euroškolou, duálnou obchodnou akadémiou, ambasádorskou školou EP, školou UNESCO, školou podporujúcou inklúziu a rozvoj rôznych druhov nadaní svojich žiakov, je aj jednou z viac ako 500 IT akadémií. Výstupom konferencie národného projektu IT akadémia v októbri 2019 bolo množstvo inšpirácií, dobrých skúseností a odporúčaní od učiteľov stredných a vysokých škôl, zástupcov zamestnávateľov a rôznych odborníkov. Pre našich žiakov, rodičov a učiteľov sú najvýznamnejšie azda tieto body:

Základom pre uplatnenie sa budúcej pracovnej sily v IT sektore, aj v inom, v novej svetovej hospodárskej situácii Industry 4.0 je profesionalita v práci s textom, s tabuľkami, s prezentáciami, s dátami, s internetom. Urobiť skúšky ECDL alebo aj EcoC certifikátu je veľkou výhodou pre uplatnenie sa na trhu práce. Dobrý programátor, grafik, webmaster, influencer, administratívny pracovník, ekonóm, účtovník buduje svoj pracovný úspech na tomto základe.

Celosvetovo aj na Slovensku je nedostatok a očakáva sa ešte zvýšený dopyt po zamestnancoch, ktorí vedia editovať, upravovať texty, wordprocesing, vedia spracovať rôzne informácie, kódovať programy, spracovávať databázy, robiť grafiku, testovať softvér a podobne. Programovanie aplikácií a zariadení Internetu vecí (IoT) sa odporúča v jazyku Python a v prostrediach NU a ďalších.

Pre stredné školy sa odporúča ako vhodné a efektívne: vytvárať regionálne siete so základnými školami, univerzitami, verejným a  podnikateľským sektorom, robiť workshopy, letné tábory, otvorené hodiny, zdieľať výsledky svojich inovácií, zapájať sa do súťaží a získavať tak zanietených žiakov

Stredné odborné školy a gymnáziá inovujú svoje vzdelávacie programy, pridávajú nové predmety, moduly, vzdelávacie obsahy a štandardy najmä z oblastí STEM. Na mnohých školách celého Slovenska sa s výhodou využívajú najnovšie aplikácie pre podporu vyučovania, komunikácie a učenia sa. Prehľad takýchto top pomôcok pre rok 2019 je napríklad v zozname https://www.toptools4learning.com/edu100/ 

 

 

Inovujme sa - Let´s Innovate! Skills for Life!

V rámci Európskeho týždňa odborných zručností 14. - 18. októbra 2019 sa žiaci maturitného ročníka Obchodnej akadémie v Prievidzi vo štvrtok 17. októbra 2019 aktívne zapoja do inovačného workshopu pod vedením lektorov z Ministerstva hospodárstva SR. Táto aktivita sa uskutoční v rámci národného projektu Zvýšenie inovačnej výkonnosti slovenskej ekonomiky. Inovačný workshop má podnietiť u mladých ľudí nekonvenčné myslenie a spôsob hľadať riešenia netradičným spôsobom. Najskôr sa žiaci spolu s lektormi budú rozprávať o úspešných svetových inovátoroch, pokúsia sa vyhodnotiť ich snahu napomáhať celosvetovému rozvoju. Oboznámia sa aj so slovenskými inovátormi a vynálezcami, ktorí sa stali úspešnými. Cieľom workshopu je, aby si žiaci otestovali svoje schopnosti logického myslenia, preukázali svoje postoje k riešeniu problému, chuť a odvahu nájsť aj neštandardné riešenia. V závere workshopu budú žiaci prezentovať svoje nápady a riešenia pred predstaviteľmi mesta Prievidza, riaditeľom školy, lektormi a učiteľmi školy.


European Vocational Skills Week 2019 is taking place in Helsinki, from 14 – 18 October. As part of the Week, hundreds of events and activities will also be taking place across Europe throughout the year. Opening events and Employers’ Days will be hosted in several Member States, awards are taking place in Helsinki, and national and EU-level Ambassadors will be raising awareness of the campaign.

“Discover your Talent!” is the motto for the Week, organised by the European Commission. The Week will bring together education and training providers, civil society organisations, public authorities, business organisations and the broader public to raise the profile of Vocational Education and Training (VET). The aim of the Week is to show that VET is a smart choice, leading to excellence in education, high-quality jobs and increased employability. This year’s theme is VET for ALL – Skills for Life, so there will be a special focus on the inclusive and life-long aspects of VET. 

 

Jesenné prázdniny

Jesenné prázdniny pripadajú v školskom roku 2019/2020 na dni 30. a 31. októbra 2019.. Školské vyučovanie sa začne 4. novembra 2019 (pondelok). V novembri budeme mať imatrikulácie s oslavou  (13. novembra), klasifikačnú poradu a rodičovské združenia (14. novembra), stužkové slávnosti (22. a 29. novembra). Pripomenieme si 17. november, ktorý je Medzinárodným dňom študentstva a Dňom boja za slobodu a demokraciu, oslávime 30. výročie Novembra 1989. Pripravujeme aj rôzne ďalšie vzdelávacie aktivity, takže sa máme na čo tešiť. 
 

Tematické zážitkové vzdelávanie

Naši žiaci prvého, druhého a tretieho ročníka v októbri absolvovali aktivity tematického zážitkového vzdelávania v Nitre, vo Zvolene a v Martine.  Vďaka finančnej podpore vo výške 1700 eur od zriaďovateľa školy, Trenčianskeho samosprávneho kraja, prostredníctvom troch exkurzií navštívili významné miesta a kultúrne inštitúcie v uvedených mestách. Mali tak možnosť načerpať nové vedomosti z oblasti histórie, geografie, umenia a kultúry, prírodných vied, environmentalistiky.
 

Inovačný workshop

Dňa 17. 10. 2019 sme sa zúčastnili inovačného workshopu – zvýšenie inovačnej výkonnosti slovenskej ekonomiky. Snažili sme sa v každom jednom z nás objaviť kreativitu a schopnosť komunikovať. Vymieňali sme si názory na rôzne zaujímavé témy, napríklad sme sa rozprávali o svetových, ale aj slovenských inovátoroch a o osobách, ktoré sú pre nás inšpiráciou. 
Následne sme sa rozdelili do skupín a snažili sme sa rozvíjať nápaditosť, kreativitu, logické myslenie a vyjadriť postoj k určitej problematike. Naučili sme sa novú techniku riešenia problému, a to synektiku. Každá skupina mala navrhnúť riešenia ako prilákať turistov do nášho mesta Prievidza. Každá skupina sa metódou synektiky snažila vymyslieť najlepší nápad. Nakoniec sme naše návrhy odprezentovali p. zástupkyni Ing. Balkovej, p. uč. Ing. Karakovej a p. prednostovi Turanovičovi. Nápadov bolo naozaj neúrekom. Rada by som spomenula pár z nich: zveľadenie mestských parkov, rozvoj športu, výstavba oddychových zón, propagácia historických pamiatok, festival tradične kuchyne, festival svetla, rekonštrukcia železničnej a autobusovej stanice, vybudovanie cyklistickej cesty do Bojníc, joga v parku, vlastná značka brandy. P. prednosta Turanovič sa potešil každému jednému nápadu, ale hlavne tomu, že nám naše mesto nie je ľahostajné. Každý jeden nápad dôkladne preštuduje a možno pár z nich bude v našom meste aj zrealizovaných. 
Myslím si, že tento workshop bol prínosom pre každého jedného z nás. Vzbudil v nás záujem o inovácie, podnikanie a schopnosť hľadať riešenia. Natália Lajtmanová.

 

Otvorenie nového multifunkčného ihriska OA Prievidza

Len nedávno, koncom augusta, sa začali prvé stavebné práce na ihrisku vo vnútornom školskom dvore Obchodnej akadémie, F. Madvu 2, Prievidza. Uplynulo niekoľko týždňov, a na naše veľké potešenie - v pondelok 14. októbra 2019 bolo slávnostne otvorené novovybudované multifunkčné ihrisko. Bude slúžiť na vyučovanie telesnej a športovej výchovy, pre kolektívne loptové športy, na mimoškolskú činnosť, súťaže, slávnosti, ale aj na prenájom iným používateľom. Je veľkým prínosom a zlepšením podmienok výchovno-vzdelávacieho procesu na škole, doteraz sme mali iba betónové ihrisko na dvore, malú telocvičňu a dve posilňovne. Výstavbu tohto, v poradí už štrnásteho multifunkčného ihriska na stredných školách Trenčianskeho samosprávneho kraja financoval a usmerňoval zriaďovateľ OA, TSK

Po príhovoroch riaditeľa školy a predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja nasledovalo symbolické prestrihnutie pásky, pozorne sledované žiakmi a zamestnancami školy, pozvanými hosťami a novinármi. Význam tejto udalosti pre školu, región a kraj podčiarkli svojou účasťou: predseda TSK J. Baška, rektor TnUAD J. Habánik, riaditeľ úradu TSK M. Briestenský, vedúca odboru TSK D. Hilčíková, vedúca odboru TSK B. Tichá, predseda školskej komisie TSK R. Takáč, prednosta MsÚ Prievidza N. Turanovič, predchádzajúci riaditeľ OA Ľ. Vida, zhotoviteľ stavby M. Kováč, stavebný dozor L. Židek, konateľka firmy TAXAT J. Jelačičová a ďalší hostia.

Potom vybraní naši žiaci, ktorí vynikajú svojím talentom, predstavili svoje umenie - mažoretky, karatistky, basketbalisti, golfistka, a nakoniec si futbalisti a futbalistky zahrali 5+5 minút spolu so zamestnancami TSK. Ďakujeme všetkým, čo sa podieľali na vybudovaní ihriska a na organizácii slávnosti. Zaželajme si spoločne, nech sa naše nové, moderné a estetické multifunkčné ihrisko používa v súlade s prevádzkovým poriadkom, nech nepoškodené slúži mnoho školských rokov, aby prinášalo radosť z pohybu a zo športu stovkám, tisícom detí a dospelých.

 

     

 


Strana 8 z 47

Člen Siete Pridružené školy UNESCO

ISIC

 

 

Duálne vzdelávanie

Ambasádorská škola EP

 

 

IT akadémia

 

 

Základné informácie

Obchodná akadémia, F. Madvu 2, 971 29 Prievidza. Zriaďovateľ školy: Trenčiansky samosprávny kraj, K dolnej stanici 7282/20A, 911 01 Trenčín. Riaditeľ školy: Mgr. Ivan Kadlečík - ivan.kadlecik@oapd.tsk.sk IČO: 00162094 telefón: 046/5438118 fax: 046/5430691

Euroscola


Hlasovanie

Tešíte sa na nový školský rok?
 

Návštevníci stránok

 4 hostí