Obchodná akadémia, F. Madvu 2, Prievidza

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Obchodná akadémia, F. Madvu 2, Prievidza

Konferencia MAGNA VIA 2021

 

Dvakrát preložená, ale konečne realizovaná pocta drotárstvu

Dňa 9. júna 2021 sme sa zúčastnili malej školskej oslavy na počesť zápisu Drotárstva a jeho tradícii na reprezentatívny Zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO, ktorý sa uskutočnil v roku 2019. Drotárstvo sme oslavovali formou tvorivej dielne pod vedením Tibora Bartoša z Nedožier – Brezian, ktorý sa drotárstvu venuje už 7 rokov. 

V úvode nám pán Bartoš v krátkosti predstavil históriu drotárstva a jeho tradície. My sme zatiaľ obdivovali jeho krásne výrobky, a popri tom sme si potrápili hlavy nad drôteným hlavolamom. Po krátkom úvode do histórie nám pán Bartoš predviedol ukážku ťahania drôtu. A my niektorí odvážnejší sme si to vyskúšali...

A potom to začalo! Skutočná tvorivá dielňa. Asi 12 sme sa nasúkali do nášho altánku a prešli sme k vlastnej tvorbe ozdôb z medeného drôtu. Mali sme na výber -  medený prsteň alebo prívesok v tvare srdiečka. Väčšina z nás si vybrala prstienok zdobený malou perličkou. Pri jeho tvorbe sme si precvičili jemnú motoriku prstov a zistili sme, že byť dobrým drotárom si vyžaduje veľa zručnosti aj trpezlivosti. Po takmer hodinovom zapletaní medených drôtikov sme boli s výsledkami svojho úsilia spokojní. Ruku každého z nás zdobil medený prstienok. A páčili sa nám aj dve srdiečka, ktoré si sama vytvorila naša spolužiačka. Bol to príjemne strávený čas. 

Sme radi, že sme aj my mohli takýmto spôsobom osláviť kultúrny odkaz našich predkov – drotárstvo a kroje nás veru uchvátili. Veríme, že sa podobnej aktivity zúčastníme aj nabudúce. 

Simona Hanusová, Petronela Janáčová

 


 

Aktuálne oznamy školskej výdajnej jedálne

Vážení a milí stravníci, ďakujeme za to, že využívate služby výdajnej školskej jedálne. Veríme, že vám strava chutí a budeme sa snažiť stále zlepšovať. Pomôže nám v tom aj spätná väzba od vás - napíšte nám pochvalu alebo podnet do Knihy, ktorá je pri okienku v jedálni vľavo.

Varíme do 29. júna 2021. Od dňa 30. júna 2021 bude už jedáleň zatvorená. Počas letných prázdnin školská výdajná jedáleň nie je v prevádzke. Preplatky za stravu na vašich účtoch vám vrátime do 15. júla 2021.

 

Valné zhromaždenie JA firmy Macek

Vo štvrtok 10. júna 2021 sa konalo likvidačné valné zhromaždenie našej študentskej firmy Macek.
 

Deň životného prostredia

5. júna si pripomíname Svetový deň životného prostredia. Deň, ktorý nás všetkých má upozorniť, že stav životného prostredia, teda života okolo nás, sa týka naozaj každého z nás.

Deň životného prostredia (World Environment Day) si každoročne pripomíname od roku 1973 a to na počesť prvej konferencie OSN o životnom prostredí, ktorá sa uskutočnila v Štokholme (Švédsko). Zmyslom Dňa je upriamenie pozornosti na globálne problémy spojené so životným prostredím a na spôsoby ich riešenia. V mnohých krajinách sa oslavuje prostredníctvom koncertov, environmentálnych aktivít, recyklačných a upratovacích kampaní.

Aj my ako pridružená škola UNESCO sa svojimi aktivitami pripojíme k oslave tohto výnimočného dňa pre našu planétu viacerými aktivitami. Skupina dobrovoľníkov pôjde pomôcť prievidzským dôchodcom s úpravou ich relaxačnej zóny v KD na Bojnickej ulici, pripojíme sa k aktivite prievidzskej Rady mladých a budeme čistiť breh rieky Nitry. V priestoroch školy nájdete upozornenia na 17 udržateľných cieľov (SDGs), ktoré jednohlasne prijalo 193 krajín a ktoré predstavujú univerzálny štandard pre rozvoj, ktorý myslí na všetkých obyvateľov planéty. Na konci tohto mesiaca vyhodnotíme drobné žiacke aktivity – súťaž v tvorbe plagátov, prezentácií či krátkych slohových útvarov na tému ochrany životného prostredia.

Najaktuálnejšia výzva – pridajme sa k dobrovoľníkom, ktorí zajtra budú čistiť brehy rieky Nitra nad Zápotôčkami, resp. Novým mestom v Prievidzi. Zraz dobrovoľníkov je o 14:00 hod. pri predajni JYSK, aktivita má trvať 3 hodiny. Stačí sa pracovne obuť a športovejšie obliecť, doniesť si rukavice a dobrú náladu. Verím, že sa k aktivite Mesta Prievidze, Rady mladých  a k celoslovenskej kampane Zaži čisté rieky Slovensko, sa pripojíme aj my.

 

Školský semafor od 17. mája 2021

Už druhý týždeň chodíme všetci do školy. Do piatka 21. mája 2021 trvá adaptačný program aj odborná prax tretiakov v dielni školy. Nastavili sme pravidlá - školský semafor s pokynmi a opatreniami, ktoré sa snažia podľa manuálov a rozhodnutí štátnych orgánov vystihnúť riešenie rôznych prípadov, ktoré by mohli nastať v našom prezenčnom vyučovaní do konca školského roka 2020/2021 - zelená fáza, oranžová, červená... Ďakujeme za pochopenie, prajeme všetkým veľa zdravia. Dodržiavaním opatrení môžeme všetci prispieť ku pokojnému zavŕšeniu školského roka. 
 

Rozlúčka s končiacimi ročníkmi

Milí naši absolventi, v piatok 14. mája máte posledný deň štúdia na Obchodnej akadémii v Prievidzi. Naše cesty sa rozchádzajú a musíme sa rozlúčiť. Zažili sme spolu dobré aj horšie časy, ako nikto predtým ste mali tri polroky dištančného štúdia. Zvládli ste to však výborne, blahoželáme vám všetkým k ukončeniu posledného ročníka. Nech sa vám dobre darí a všetko najlepšie!
 

Výsledky prijímacieho konania do prvého ročníka 21/22

Milí uchádzači, ešte raz vám ďakujeme za záujem o štúdium na našej škole a za účasť na testoch 3., 6. a 10. mája. Všetko o prijímačkách nájdete na našom padlete. Prijímacie konanie aktuálne prebieha, postupujeme podľa kritérií a harmonogramu prijímacieho konania, podľa získaných bodov posielame rozhodnutia. Výsledky - body z prijímacích skúšok sme  zverejnili v stanovenom termíne. Dodržíme nariadenie, že každému uchádzačovi sa doručí rozhodnutie najneskôr do 20. mája 2021. Ak by ste dostali rozhodnutie o prijatí, prosíme vás o potvrdenie nastúpenia/nenastúpenia. Keď nebodaj dostanete od nás rozhodnutie o neprijatí, tak sa môžte odvolať a v najlepšom prípade môžete byť aj tak prijatí, podľa poradia. Ďakujeme za trpezlivosť a pochopenie.
 

Deň Európy 2021

Dnes 7. mája 2021 sme na OA Prievidzi oslavovali DEŇ EURÓPY. Opäť zas tak netradične - v online priestore. Ale zvládli sme to - na výbornú. Naši študenti si v tímoch pripravili pútavé prezentácie vylosovaných európskych štátov. Ďakujeme veľmi pekne za ich prácu a kreatívne prístupy pri prezentovaní. STE šikovnííí! No víťaz bol jeden - tím Dominiky Daňovej z III. B s ich roztomilým Fínskom.
Gratulujeme
!
V utorok 11. mája 2021 odovzdáme ceny najlepším - okrem víťazov prehliadky štátov EU, oceníme aj účastníkov kvízu o Európskom kultúrnom a prírodnom dedičstve, tiež aj triedu s najväčším počtom žiakov, ktorí oslávili DEŇ EURÓPY s Kanceláriou EP a odfotili sa vo virtuálnej Photoboth.
 

Prvý termín prijímacích skúšok

Ďakujeme zákonným zástupcom a žiakom 9. ročníka z celého okresu i niekoľkých susedných okresov, že prijali naše pozvanie a prišli na prvý termín prijímacích skúšok v pondelok 3. mája 2021. 76 uchádzačov robilo testy zo slovenského jazyka a literatúry a z matematiky, dvaja ešte budú písať v náhradnom termíne vo štvrtok 6. mája 2021. Testy sme vyhodnotili a spracovali, všetci ich vyriešili celkom pekne. Výsledné poradie spracujeme a zverejníme až o týždeň - 10. mája, v krátkom čase po skončení druhého termínu 1. kola. 
 

Druhé miesto na celoštátnej prehliadke SOČ

Naše žiačky, Diana Švecová a Nina Šujanová získali druhé miesto v celoslovenskom kole súťaže Stredoškolskej odbornej činnosti, presadili sa tak svojou vynikajúcou prácou medzi 14 najlepšími prácami v odbore Cestovný ruch, hoteliérstvo, gastronómia. Blahoželáme.

Naša škola zásluhou šikovných žiakov a obetavých učiteľov už tento rok vybojovala úžasných takmer desať medailových umiestnení v celoslovenských olympiádach a odborných súťažiach (SOČ, SIP, ONEJ). Navyše aj v prestížnej súťaži  Mladý účtovník sme mali v prvej desiatke Slovenska až troch našich žiakov. Sme na vás hrdí a prajeme vám tieto vysoké umiestnenia, zaslúžite si ocenenie a poďakovanie. 

 

Okres Prievidza naďalej červený - v stupni 5

Po oznámení stupňov varovania na nasledujúci týždeň, od 26. apríla 2021, už vieme, že okres Prievidza zostáva v piatom stupni COVID automatu. Pre našu školu, OA Prievidza, ako veríme, bude svietiť na školskom semafore stále zelená, takže môžeme pokračovať vo vzdelávaní tak doteraz - prezenčne len končiace ročníky. 

Sme pripravení na kombinované, hybridné prezenčno-dištančné vyučovanie ale aj na nástup všetkých učiteľov a všetkých žiakov na prezenčné vyučovanie, spočiatku podľa pripraveného adaptačného plánu - podľa situácie, najskôr možno od 4. mája, alebo 3. mája 2021. Bolo by to prvýkrát od 9. októbra 2020, čo by sme sa konečne všetci stretli v škole.
 
V najbližšom období sa zapájame aj ku oslavám medzinárodných dní a dní UNESCO - Deň Zeme, Girls Day, pripravujeme školskú udalosť Deň Európy - 7. mája! Ku Dňu Zeme napríklad ide Ekokvíz, festival Ekotopfilm/Envirofilm. Bude aj beseda s europoslancom, simulované pracovné pohovory, prednáška na obchodné zručnosti, beseda o biznis pláne, online návšteva múzea - tábora v Seredi
 
Finišujú niektoré krajské a národné súťaže, držíme palce vynikajúcim žiakom v SOČ, Mladý Európan, Mladý účtovník, Ekonomická olympiáda... Od 10. mája začína dvojtýždňová odborná prax tretiakov, v dielni školy.
 
Veľkou udalosťou pre školu je blížiace sa prijímacie konanie, tešíme sa z množstva prijatých prihlášok deviatakov a budeme sa snažiť naplniť ich priania stať sa od 1.9.2021 jednou, jedným z nás.
 
Koncoročná klasifikačná porada pre IV A, IV. B a II. P bude vo štvrtok 6. mája, veríme v minimum komisionálnych skúšok. Vyučovanie týchto tried sa končí 14. mája 2021. Niektoré ústne maturitné skúšky plánujeme na 31. mája a 4. júna odovzdáme koncoročné a maturitné vysvedčenia a rozlúčime sa s absolventami. 

V našej školskej MOMke bude najbližšie testovanie antigénovými testami opäť v pondelok 26. apríla 13:00 - 14:00.  

 

Všetci do školy

Podľa aktuálnych informácií bude okres Prievidza od budúceho týždňa ružový, v prvom stupni varovania – stupeň 4 COVID automatu, čo znamená nástup všetkých žiakov a učiteľov do školy na prezenčné vyučovanie. 

Akousi rozlúčkou s obdobím dištančného vyučovania bude online oslava Dňa Európyv piatok 7. mája, v škole budú stále iba štvrtáci, podľa organizačného zabezpečenia, ktoré zverejníme onedlho.

Po dlhom čase odlúčenia od školy sme na prvé dva týždne nastavili adaptačný program, ktorého súčasťou budú aj triednické hodiny, odborná súvislá prax tretiakov v dielni školy, skrátené vyučovanie a iné. Našim štvrtákom končí druhý polrok 2020/2021 v piatok 14. mája 2021, koncoročná klasifikačná a pracovná porada je vo štvrtok 6. mája 2021 od 13:00 na webexe.

V pondelok máme druhý termín prijímacích skúšok, kedy príde do školy 10 skupín pozvaných deviatakov písať testy zo SJL a MAT. Preto z prevádzkových dôvodov ostávajú ešte v pondelok 10.05. všetci žiaci našej školy doma, bude  doznievať školská udalosť spomínaného Dňa Európy. Naša MOMka nebude v pondelok poskytovať zdravotné služby, nebude sa testovať.

Tešíme sa na nástup všetkých žiakov a zamestnancov v utorok 11. mája 2021. Buďte zdraví, ďakujeme za to, že dbáte na bezpečnostné opatrenia, dodržiavate pokyny a dovidenia v utorok!

 

Najnovšie úspechy odborného vzdelávania na našej škole

V dňoch 14. až 16. apríla 2021 13 žiakov maturitného ročníka (IV. B) úspešne absolvovalo certifikáciu zameranú na orientácia v prostredí odborných online systémov Daňové a Mzdové centrum, ktorú pripravila spoločnosť Poradca podnikateľa spol. s r. o. v školskom roku 2020/2021. V certifikácii boli preverované vedomosti a zručnosti žiaka nadobudnuté počas partnerskej spolupráce medzi školou a spoločnosťou Poradca podnikateľa. Žiak získal certifikát len v prípade, ak jeho úspešnosť v certifikačnom teste dosiahla minimálne 85 % a viac a časový limit na absolvovanie testu bol 15 minút a test obsahoval 15 otázok z orientácie v odborných online systémoch Daňové centrum a Mzdové centrum. Otázky boli koncipované a zamerané na praktické skúsenosti žiaka s orientáciou v prostredí odborných online systémoch. Žiaci mali na hodinách účtovníctva a ekonomických cvičení prístup k odborným on-line systémom – Daňové centrum a Mzdové centrum, kde získavali aktuálne informácie z oblasti daní, účtovníctva, miezd a personalistiky.

22. apríla 2021 sa konalo online celoslovenské kolo olympiády Mladý účtovník. Naši žiaci štvrtého ročníka (Daniela Ostrolucká zo IV.A, Patrik Krško, a Lukáš Lipiansky zo IV.B) vypracovali súvislý príklad za jedno účtovné obdobie na počítači v účtovnom softvéri OMEGA. Príklady boli pripravované Slovenskou komorou certifikovaných účtovníkov Bratislava a spoločnosťou Kros Žilina. Súťažiacim sa darilo, patria medzi 15 najlepších účtovníkov z radu žiakov na Slovensku. Danka skončila na krásnom 4. mieste, Patrik na 6. a Lukáš na 7. mieste na Slovensku. Získali finančnú
odmenu spolu s diplomom od organizátora súťaže firmy KROS a.s. Študenti, ktorí postúpili do celoslovenského kola olympiády, budú prijatí na Fakultu riadenia a informatiky Žilinskej univerzity a Ekonomickú univerzitu v Bratislave bez prijímacích pohovorov. Pevne veríme, že v budúcnosti budú ich kroky v pracovnom či študentskom živote smerovať práve k účtovníckej problematike a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.
 
O druhom mieste v celoslovenskej prehliadke stredoškolskej odbornej činnosti informujeme v samostatnom článku. 
 

Uznesenie vlády zo dňa 26. apríla 2021

Toto uznesenie od 29. apríla 2021 predlžuje núdzový stav o ďalších 30 dní, obmedzuje do 28. mája 2021 slobodu pohybu a pobytu zákazom vychádzania s výnimkami (medzi nimi je aj cesta do práce a cesta do školy, cesta na prijímačky a späť atď,). Pokračuje sa v regulácii vstupu zamestnancov a iných osôb do školy, aj s povinným prekrývaním horných dýchacích ciest... Čakáme na vykonávajúce vyhlášky ako aj rozhodnutia a usmernenia rezortu školstva a budeme nás o nich a o ich aplikácii do organizácie vyučovania a prijímacích skúšok bezodkladne informovať.

 

Girls´Day

 Girl’s Day, celosvetový deň žien a dievčat v IT je opäť tu!

Ako každý rok ŠTVRTÝ ŠTVRTOK V ŠTVRTOM MESIACI.

Slovenská komisia pre UNESCO aj v tomto roku podporuje už tradičný Girl′s DAY, organizovaný občianskym združením Aj Ty v IT. 

Aj tento rok - 22. apríla 2021 - sa aj naša škola, ktorá sa venuje aj vzdelávaniu v informatike a dosahuje v ňom veľmi cenné úspechy, pripája k tejto podnetnej iniciatíve. Už dávno totiž neplatí, že do informatiky ženy nepatria, že je vyhradená len mužom.

Milé dámy, viac o vašich možnostiach v štúdiu informatiky sa dozviete na https://girlsday.sk/, ako aj na hodinách informatiky.

 


Strana 2 z 52

Člen Siete Pridružené školy UNESCO

ISIC

 

 

Duálne vzdelávanie

Ambasádorská škola EP

 

 

Škola priateľská k deťom

 

 

IT akadémia

 

 

Poradca pre školy

Základné informácie

Obchodná akadémia, F. Madvu 2, 971 29 Prievidza. Zriaďovateľ školy: Trenčiansky samosprávny kraj, K dolnej stanici 7282/20A, 911 01 Trenčín. Riaditeľ školy: Mgr. Ivan Kadlečík - ivan.kadlecik@oapd.tsk.sk IČO: 00162094 telefón: 046/5438118 fax: 046/5430691

Euroscola


Hlasovanie

Tešíte sa na nový školský rok?
 

Návštevníci stránok

 11 hostí